Zastanawiasz się jak wygląda współpraca z architektem? Jak długo trwa projekt, ile wcześniej przed planowaną realizacją powinieneś zgłosić się do architekta? Co to znaczy projekt koncepcyjny, a czym jest wykonawczy? Aby nieco rozjaśnić te wątpliwości poniżej przedstawiamy cały proces projektowania wnętrz w wariancie wykonawczym:
Kiedy zgłosić się do architekta?
Odpowiedź jak zwykle w takich wypadkach brzmi – to zależy 🙂 trzeba jednak wziąć pod uwagę, że proces projektowy nie trwa tydzień, dlatego jeśli zostawisz sobie konsultację z architektem na moment kiedy za dwa dni wchodzi elektryk – możesz mieć spory problem 🙂 Nikt z nas nie lubi przecież pracować pod presją czasu, łatwo wtedy o przeoczenia i błędy, a tego chcemy przecież uniknąć wykańczając nasze wymarzone M. Dlatego warto dać i architektowi chwilę oddechu i sobie czas na przemyślenie decyzji. Średnio zaprojektowanie mieszkania 50-70m2 trwa 2-3 miesiące. Przy domach o większych powierzchniach, czas ten potrafi się wydłużyć dwu a nawet trzykrotnie. Pojedyncze pomieszczenia wbrew pozorom wymagają niewiele mniejszej ilości pracy więc często potrafi to zająć również 1-2 miesiące. Czas realizacji nie jest jednak zależny tylko od samego projektanta – to decyzyjność klienta ma tutaj kluczowe znaczenie. Jeśli klient ma świadomość efektu jaki chce uzyskać we wnętrzu i szybko podejmuje decyzje – w konsekwencji szybciej otrzymuje swój projekt 🙂 Należy również wziąć pod uwagę czas oczekiwania na zamówione materiały wykończeniowe, meble drzwi etc. – często jest to 6-8 tygodni, niekiedy nawet do 3 miesięcy. W branży budowlanej częstą praktyką u dobrych ekip wykończeniowych jest brak wolnych terminów nawet na kilkanaście miesięcy do przodu. Wśród projektantów te terminy najczęściej nie są aż tak odległe, ale trzeba być przygotowanym często na 2-3 miesiące oczekiwania, zanim w ogóle będzie można rozpocząć współpracę. Podsumowując, w zależności od wielkości mieszkania, optymalnie będzie zgłosić się co najmniej 6 miesięcy przed planowanym terminem realizacji. Zostało mniej czasu? Nie przekreśla to z automatu współpracy z nami – skontaktuj się, może uda nam się coś wymyślić 🙂
Jak zacząć? Co przygotować?
Do wstępnej wyceny najlepiej będzie przygotować rzut mieszkania z wymiarami. W przypadku wnętrz deweloperskich, oprócz rzutu od dewelopera przydatne będą wymiary takie jak: wysokości okien i parapetów, oraz wysokości pomieszczeń, bo tych niestety często na planach deweloperskich brakuje. Jeśli jednak nie masz takich informacji – nie szkodzi, poradzimy sobie 🙂 Jeśli nie mamy rzutu, dobrze jest chociaż narysować na kartce układ pomieszczeń z ogólnymi wymiarami i choć przybliżoną powierzchnię w metrach kwadratowych jaka będzie do zaprojektowania. Jeśli jest to mieszkanie lub dom istniejące – do remontu, wówczas bardzo pomocne są zdjęcia przestrzeni. Jeśli nie masz do końca sprecyzowanych oczekiwań odnośnie stylistyki i wyglądu wnętrza – idealne będą inspiracje znalezione w internecie z krótkim opisem co konkretnie na danym zdjęciu się podoba – czy styl wnętrza, czy kolorystyka, czy np tylko jedna lampa? Dzięki temu będziemy mieć ogólne pojęcie o kierunku, w którym ma zmierzać projekt.
Pierwsze spotkanie/pierwszy kontakt online
Na pierwszym spotkaniu klient przeważnie zostaje zasypany serią pytań, niekiedy wydawać by się mogło dość osobistych. Współpraca z architektem trwa najczęściej kilka, czasem nawet kilkanaście miesięcy, powinna więc opierać się na wzajemnym zaufaniu i budowaniu relacji. Nie zdziw się więc jeśli usłyszysz pytanie o ilość butów jaką posiadasz, czy często gotujesz w domu, a także jaki budżet jesteś w stanie przeznaczyć na wykończenie mieszkania czy domu. Nie są to pytania zadawane z ciekawości, to wszystko po to, żeby jak najlepiej poznać oczekiwania klienta i w konsekwencji stworzyć projekt idealnie do niego dopasowany.
Inwentaryzacja
Czyli po prostu pomiar przestrzeni do zaprojektowania. We Wrocławiu inwentaryzacja jest w cenie projektu, poza Wrocławiem na życzenie klienta możemy umówić się na przyjazd na pomiar za dodatkową opłatą, lub pracować na rzutach od klienta czy dewelopera.
Aranżacje
Nadchodzi moment, kiedy rozpoczyna się rzeczywiste projektowanie. Aranżacje to płaskie rysunki z góry, na których wskazujemy proponowane rozmieszczenie mebli i sprzętów. Przeważnie są to 2 lub 3 koncepcje do wyboru i z możliwością wprowadzenia zmian, lub np połączenia części pomieszczeń z jednej koncepcji i części z innej. Po decyzji klienta powstaje finalna wersja aranżacji, która będzie naszą bazą do całego projektu.
Moodboard czyli tablica inspiracji
W ramach projektu koncepcyjnego i wykonawczego po analizie inspiracji i informacji uzyskanych dotychczas, dodajemy od siebie gratis – tzw. moodbord, czyli zestawienie proponowanej kolorystyki, niektórych materiałów czy wyposażenia w formie kolażu. Dzięki temu klient już zanim powstaną pierwsze wizualizacje ma ogólne wyobrażenie o klimacie wnętrza.
Wizualizacje
To etap, na który większość klientów czeka najbardziej. Tak w sekrecie – to również nasza ulubiona część pracy 🙂 Płaskie rysunki zamieniają się w obrazki przypominające zdjęcia, przedstawiające podgląd na to jak docelowo będzie wyglądać Twoje mieszkanie czy dom. Pamiętaj, wizualizacje – choć momentami bywają trudne do odróżnienia od prawdziwych zdjęć – mają jedynie charakter poglądowy, wytyczają ogólny kierunek projektu. A co jeśli wizualizacje nie trafią w Twój gust? Bez obaw! W ramach projektu masz możliwość wprowadzenia swoich uwag i poprawek dwukrotnie, co zazwyczaj w zupełności wystarcza, żeby osiągnąć wymarzony efekt.
W wariancie koncepcyjnym po tym etapie kończy się nasza współpraca. Jeśli wybierzesz projekt wykonawczy czekają na Ciebie jeszcze:
Rysunki techniczne
Po zaakceptowaniu etapu wizualizacji przechodzimy do stworzenia dokumentacji technicznej dla ekipy wykończeniowej oraz innych specjalistów zajmujących się realizacją projektu (stolarzy, kamieniarzy, szklarzy etc.), po to aby wizualizacje mogły zamienić się w rzeczywistość. Dokumentacja składa się z następujących rysunków:
- aranżacja wszystkich pomieszczeń na rzucie z wymiarami
- rysunek zmian budowlanych (wyburzenia istniejących ścian i umiejscowienie nowo budowanych ścian)
- rysunek sufitów (sufity podwieszane jeśli się pojawiają w projekcie i rozmieszczenie lamp)
- rozmieszczenie przyłączy hydraulicznych na rzucie
- rozmieszczenie punktów oświetleniowych, włączników i gniazd elektrycznych na rzucie plus ewentualnie widoki istotnych ścian
- rysunek wykończenia podłóg
- rysunek wykończenia ścian
- rysunki wykonawcze łazienek wyszczególnieniem użytych materiałów i rozrysowaniem płytek, jeśli zostały wykorzystane w projekcie
- rysunki wykonawcze mebli na wymiar, jeśli pojawią się w projekcie
- rysunki dla pozostałych wykonawców
Zestawienie materiałów
Finalnym elementem jest zestawienie materiałów i elementów wyposażenia użytych w projekcie wraz z podaniem ilości, ceny oraz linka do sklepu online bądź nazwy sklepu stacjonarnego, gdzie dany element można zakupić.